Dlaczego warto używać ziół i przypraw w kuchni?

Dlaczego warto używać ziół i przypraw w kuchni?

Jak wiadomo, świeże zioła czy suszone przyprawy dodają smaku i aromatu niemalże każdej potrawie. Nie wyobrażam sobie smaku potrawy, która nie została niczym przyprawiona. Wyobrażacie sobie to ? Mdłe, niedobre, bez smaku. A no właśnie!

Większość z was pewnie zastanawia się, okej, mam sól i pieprz, powinno być okej, zioła to jakiś wyższy level gotowania. A wiecie, że niektórymi ziołami można zastąpić sól w diecie? Przeczytajcie do końca a zobaczycie, że ograniczenie soli w potrawie nie jest takie trudne.
Dużo osób nie wie również do czego dodawać niektóre, a nawet większość ziół.

Chcę wam troszkę w tym pomóc, ponieważ wiem, że dla wielu z was stanowi to ogromny problem i stworzę dla was rozpiskę poszczególnych przypraw, do czego można je użyć. Dodatkowo zioła posiadają właściwości zdrowotne, potrafią załagodzić wiele dolegliwości i przyczynić się do lepszego stanu zdrowia, o czym również wspomnę przypisując każdej przyprawie walory zdrowotne. Niektóre przyprawy wręcz pomagają w walce z chorobami nowotworowymi dlatego powinny być stałym składnikiem waszej diety.

Obecnie mamy szeroki dostęp do właściwie każdej przyprawy, także problemu z zakupem w sklepie stacjonarnym lub internetowym nie będziecie mieć.

A więc zaczynamy:)

Bazylia

Zwana królową przypraw. Pasuje niemal do wszystkich potraw. Oto jedne z najważniejszych właściwości:
Ułatwia trawienie.
Ma właściwości przeciwbakteryjne a nawet antydepresyjne.
Potrafi załagodzi przeziębienie i bóle gardła.

Pasuje do dań z pomidorami, do niemalże wszystkich makaronów, szczególnie tych włoskich. Do pesto, owocowo warzywnych koktajli czy sałatek.

Oregano

Kolejna popularna przyprawa . Jest mocno aromatyczna. Pasuje do potraw kuchni włoskiej, makaronów, pizzy, sosów, dipów, a także do mięs: wołowiny, wieprzowiny czy ryb.

Oregano zawiera dużą ilość błonnika dzięki czemu na korzystny wpływ na trawienie oraz chroni przed rozwojem nowotworów.
Ma silne właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.
Pozyskiwany z oregano olejek znajduje zastosowanie w medycynie.

Imbir

Występuje w wersji sproszkowanej jak i w postaci korzenia. Ja zdecydowanie w kuchni używam właśnie korzenia. Ma naprawdę wiele zdrowotnych właściwości. Oto jedne z nich:
Pobudza wytwarzanie soków trawiennych.
Zwalcza wysoki poziom cholesterolu.
Posiada silne właściwości odkażające i antybakteryjne.

Imbir to nieodłączny składnik kuchni azjatyckiej. Używać go możemy do wypieków. Grzanych win, piw oraz rozgrzewających herbat w sam raz na jesienne wieczory. Imbir lubi się również z pieczonym mięsem

Cynamon

Ma cudowny zapach i posiada dużo zdrowotnych właściwości. Pamiętajcie by w miarę możliwości sięgać po cynamon cejloński. Cynamon stosowany jest głównie w cukiernictwie do ciast, deserów koktajli a także do herbaty, kawy czy kakao. Marynata z dodatkiem cynamonu nada niesamowity smak mięsu.

Cynamon ułatwia odchudzanie, dzięki czemu sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej.
Korzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Zapobiega zaburzeniu jelitowym.
Obniża poziom cukru oraz działa przeciwzapalnie.
Pomaga przy przeziębieniu i ma właściwości antynowotworowe.

Zioła prowansalskie

W skład ziół wchodzi: bazylia, tymianek, rozmaryn, majeranek, oregano, szałwia, mięta, cząber
Czy słyszeliście, że mogą nawet zastąpić sól w diecie ? Tak, to właśnie zioła prowansalskie są świetnym zamiennikiem soli.
Możemy używać ich do zup, sosów sałatek pieczeni, kurczaka, potraw z grilla, do wypieku pieczywa, gulaszy czy ryb.

Zioła te mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przyśpieszające metabolizm.

Curry

Słyszeliście o tym ze ta mieszkanka to jedna z najzdrowszych przypraw świata?
Warto dodawać do swoich dań, szczególnie w kuchni orientalnej do mięs, ryb, ryżu czy warzyw.

Curry to bomba zdrowotna. Zapobiega chorobom układu krążenia.
Działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie.
Hamuje rozwój komórek rakowych.
Ułatwia trawienie i przyśpiesza metabolizm.

Kurkuma

Jedna z najzdrowszych przypraw świata. Możemy używać korzenia lub kurkumy w proszku.
Jej właściwości wykorzystuje się zarówno w kuchni jak i w medycynie. Kurkuma to główny składnik curry oraz przyprawa kuchni indyjskiej i azjatyckiej. Kurkumą również barwi się potrawy oraz marynuje mięsa.

Wiedzieliście że kurkuma łagodzi bóle miesiączkowe i wątrobowe? Przyśpiesza gojenie się ran i blizn.Wspomaga pracę mózgu. Składnik kurkumy to kurkumina która posiada ogromne właściwości antynowotworowe.

Tymianek

Występuje w formie suszu jak i żywej gałązki. Można dodawać do naprawdę wielu dań, posiada fajny smak i aromat.
Pamiętajcie aby zioła te dodawać zawsze pod koniec gotowania, by nie straciły swoich cennych wartości. Tymianek pasuje do dań włoskich greckich. Makaronów. Jako marynata do ryb pieczonych czy duszonych mięs. Fajnie smakuje w zupie zapiekance a nawet pizzy.

Tymianek posiada silne właściwości lecznicze- polecane szczególnie na kaszel.
Wspomaga trawienie i łagodzi zgagę.
Zapobiega dolegliwościom żołądkowym.

Lubczyk

Znany jest jako naturalny afrodyzjak 🙂
Dodawany jest do zup, szczególnie do rosołu. W sałatkach czy sosach potrafi fajnie podkręcić ich smak. Dodawany jest też do pieczonych ryb, mięs, dań pomidorowych, tych na bazie kapusty czy też nawet do pieczonego chleba.

Lubczyk ma dobry wpływ na układ moczowy oraz pokarmowy. Hamuje fermentację w jelitach- reguluje procesy trawienne. Działa rozkurczowo i wykrztuśnie.

Pieprz

Dodajemy go chyba do prawie wszystkich potraw wytrawnych, kanapek, sosów, mięs itp. Może nie wszyscy wiedzą jakie pieprz ma cudowne właściwości.

Posiada silne właściwości lecznicze i odchudzające, przyśpieszające metabolizm. Wykazuje nawet właściwości antydepresyjne i antyrakowe. Poprawia wydolność organizmu oraz działa jako antyoksydant.

Rozmaryn

To kolejna przyprawa posiadająca intensywny smak i zapach. Idealnie nadaje się do pieczonych mięs ryb i ziemniaków. U mnie zawsze dodawany przy pieczeniu- a frytki z batatów z rozmarynem- niebo.

Właściwości rozmaryn posiada bogate.
Obniża poziom cukru we krwi.
Łagodzi bóle żołądkowe oraz wspomaga pracę wątroby.
Ma również pozytywny wpływ na zdrowie oczu oraz na lepszą pamięć.
Wytwarzany z rozmaryny olejek ma szerokie właściwości lecznicze min, zwalcza bakterie.

Kolendra

To przyprawa kuchni egzotycznej.
Jest nie tylko przyprawą, ale również zielem leczniczym. Posiada silne właściwości odtruwające- oczyszcza organizm z metali ciężkich.
Zwalcza nieświeży oddech.
Jest idealny na dolegliwości żołądkowe, zatrucia pokarmowe i niestrawność.
Działa uspokajająco i zapobiega zawałom serca.

Kolendra lubi się z daniami meksykańskimi, curry czy zupami tajskimi. Dania z ciecierzycy, hummusy także fajnie smakują z dodatkiem kolendry, a nawet ryby i owoce.

Papryka słodka

Zdecydowanie powinno się jeść dużo papryki surowej jak i tej w proszku, ponieważ to recepta na młodość.
Ja dodaje ją niemal do wszystkiego, nie wyobrażam sobie dania bez tej właśnie przyprawy.

Papryka poprawia trawienie, ma zbawienny wpływ na oczy i jest bogata w witaminę A.
Ma korzystny wpływ na skórę.
Zwalnia proces powstania zmarszczek, obniża poziom cholesterolu oraz posiada właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne.

Paprykę słodką możemy dodawać niemalże do wszystkiego. Do wielu dań wytrawnych czy jednogarnkowych. Jest to nierozłączny kompan dań pomidorowych, używana jako marynata do mięs pieczonych, warzyw czy ziemniaków.

PIEPRZ CAYENNE- Chili

Mamy wiele odmian papryczek, a także skale ostrości (wg. SHU) Najostrzejszą papryczką wyhodowaną w 2018 roku jest Pepper X. Zawarta w papryczce kapsaicyna wpływa przeciwzapalnie, przeciwrakowo i rozgrzewająco. Pomaga hamować rozwój nowotworów i wspomaga pracy układu krążenia. Zwalcza wrzody żołądka i przyśpiesza spalanie tłuszczu.

Pieprz cayenne można dodać do wielu dań, szczególnie w kuchni meksykańskiej. Idealny dodatek do sosów, sals czy marynat.

Gałka muszkatołowa

Nadaje potrawom aromatyczny smak, nadaje się do wielu potraw, bez niej danie nie smakuje tak samo
Uwaga! Może powodować alergię !⚠️
Gałka muszkatołowa poprawia trawienie i zapobiega wrzodom żołądka. Korzystnie wpływa na układ nerwowy.
Ma działanie pobudzające, zmniejsza apetyt.
Posiada właściwości przeciwzapalne- oczyszcza organizm z toksyn i zapobiega zakrzepom.

Gałka muszkatołowa idealnie pasuje do mięs, ryb czy jajek. Dodaje się jej do pieczenia piernika czy grzanych win. Przyprawa ta jest głównym składnikiem mieszanki garam masala.

Siemię lniane

Nasiona lnu posiadają liczne właściwości lecznicze znane od lat.Są bardzo popularnym składnikiem w diecie. Zawierają dużo błonnika i kwasów tłuszczowych omega 3.
Łyżka siemienia to aż 3g błonnika! Można używać całych ziaren jak i tych zmielonych w młynku.
Badania wykazują, że regularne stosowanie siemienia lnianego może chronić przed rakiem piersi, jajników, prostaty, jelita grubego i endometrium.

Dodatkowo siemię lniane obniża poziom cholesterolu. Zapobiega zaparciom. Reguluje pracę układu hormonalnego. Dodawany jest do sałatek, pieczywa, ciast, owsianek, koktajli. Można go pić wcześniej zalanego wodą jako „ zdrowotny glutek”
Czy wiedzieliście, że siemię lniane to świetny zamiennik jajka? Szczególnie sięgają po nie osoby, które są weganami lub mające uczulenie na jaja kurze.

Dlaczego warto używać ziół i przypraw w kuchni? Ponieważ zioła i przyprawy nadają potrawom niesamowitego smaku i aromatu, a dodatkowo potrafią bardzo korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie, dzięki licznym pozytywnym właściwościom które posiadają.

Tekst podzieliłam na dwie części. W kolejnej części dowiecie się więcej na temat: czarnuszki, kuminu rzymskiego, czosnku niedźwiedziego, kopru, natki pietruszki, liścia laurowego, garam masala, kardamonu, mięty, anyżu, cząbru, estragonu, ziela angielskiego, szafranu, melisy.

Zapraszam na część drugą: https://zdrowow15minut.pl/dlaczego-warto-uzywac-ziol-i-przypraw-w-kuchni-czesc-2/

Marta Maciurzyńska

Marta Maciurzyńska

autor